איך לעצב חדר ילדים לקראת כיתה א?

הילד או הילדה עולים לכיתה א? מזל טוב! אנחנו סמוכים ובטוחים שאתם ההורים מתרגשים לא פחות. אחד מהאירועים המכוננים בחיי ילד הוא המעבר מהגן לבית הספר. אמנם גם בגנים ישנן תכניות הכנה לכיתה א, ויש ילדים שמתחילים ללמוד בגיל צעיר יותר גם במסגרת פרטית בבית, אבל בכל זאת ההתרגשות של רגע העלייה לכיתה א יחד עם שאר בני גילם – אין לה תחליף. אין תחליף לתיק חדש, קלמר חדש, מחברות חדשות, כלי כתיבה; אין תחליף לפרפרים בבטן, לישיבה הראשונה בכיתה סביב השולחנות. בכדי להעניק לילדכם את הסביבה הנוחה ביותר ללמידה, הכנו עבורכם מדריך – איך להתאים את חדר הילדים ללימודים?

איך חדר של ילד בכיתה א' צריך להיראות?

איך חדר של תלמיד כיתה א' צריך להיראות? מה חשוב שיהיה בו? האם יש חשיבות לרענון עיצוב החדר, לא רק לארגון שלו, לקראת שינוי הסטטוס מילד בגן לתלמיד בבית ספר? הנה מדריך שיעשה לכם סדר בראש ובחדר: חדר מסודר – ראש מסודר הפתגם "סדר וניקיון – ערובה לניצחון" הוא יותר מחרוז נחמד. חדר מאורגן נכון יעניק לילדים סביבת למידה נוחה, שהיא תנאי חשוב ליכולת ריכוז גבוהה והתמדה במשימות לימודיות. תחשבו על עצמכם, כשאתם נכנסים לחדר מבולגן מאוד. מה אתם מרגישים? האם העומס בעיניים לא גונב את שימת לבכם לחלוטין? חדר שהצעצועים בו פזורים וגולשים לכל פינה, רצפה שאי אפשר לדרוך עליה כיוון שהיא מכוסה בחלקיקי לגו או ניירות או שולחן לימודים שאי אפשר לראות מרוב שהוא עמוס בדברים– לא יספקו תנאי למידה אופטימליים לתלמיד כיתה א' טרי. רענון עיצוב החדר לקראת עלייה לכיתה א'כן, לרענון עיצוב חדר הילדים לקראת המעבר לכיתה א' יש חשיבות ומשקל! עיצוב מחודש של החדר יהווה, מעבר לכיף שבהתחדשות, אבן דרך שתסמל את השינוי הקרב ובא בחייו של הילד – הפיכתו לתלמיד. הילד נכנס לשלב חיים חדש, והחדר מתחדש אתו. אין צורך להיכנס להוצאות כספיות גדולות או לשיפוצים מסיביים. אפשר פשוט לרענן רהיטים קיימים, אולי לקנות שולחן כתיבה חדש, לארגן את החדר בצורה שונה, לצבוע את הקירות, לעצב את הקירות בעזרת מדבקות קיר שמוסיפות חיים וצבע לחדר וכל אחד יכול להשתמש בהן, ללא צורך שמכשור מיוחד או ניסיון קודם בשימוש בהן.

מדבקות קיר לחדרי ילדים

דברים שחשוב שיהיו בחדר של תלמיד

  1. סדר! אם יש עומס בעין – נטרלו אותו. צעצועים קטנים רצוי להכניס לקופסאות אחסון נגישות, שהילד יוכל לשלוף אותם מהן ולשחק כשהוא רוצה. עדיף לאחסן את המשחקים בצורה מסודרת בארזים או קופסאות ולא להניח על מדפים. כך תימנעו ריבוי פריטים שגונבים את הריכוז ומבלבלים את העיניים.

 

  1. מדפים, כוורת, ספרייה – או כל דרך אחרת לאחסן את ספרי הלימוד והמחברות מבלי שהם יהיו זרוקים בבלגן. חשוב מאוד שהספרים יהיו מרוכזים במקום אחד, נגישים, כך שלא יווצר מצב של "אני לא מוצא את החוברת\מחברת\ספר שלי".

 

  1. שולחן כתיבה מסודר, נקי ונוח, וכיסא מעולה לתלמיד. שנוח לשבת – קל יותר להישאר ישובים במהלך הכנת שיעורי הבית, או כל משימה לימודית אחרת שצריך לבצע. חשוב שהכיסא יהיה כיסא אורתופדי ומותאם לגילו של הילד. שולחן כתיבה אסור שיהיה עמוס מדי בדברים. גם כאן, עומד בעיניים יוצר חוסר סדר בראש; העדיפו שולחן נקי יחסית, עם כמה פריטים שהילד אוהב עליו – אבל לא מסדר צעצועים שלם. חשוב שעל השולחן תהייה ארגונית כלי כתיבה נוחה, לעפרונות, צבעים, מחדד, מחק, מספרים, סרגל וכו'. זכרו כי בפריטים שאינם נגישים – משתמשים פחות.

 

  1. מערכת שעות מסודרת. מערכת שעות תלויה מעל לשולחן הכתיבה תועיל לילד מאוד, ללמוד לוח זמנים מה הוא ולהתייעל מבחינת ארגון הציוד לכל יום בשבוע. אל תוותרו על תליית מערכת שעות.

 

  1. תאורה טובה. תאורה טובה מונעת מהעיניים להתעייף, משרה אווירה של נינוחות ולא לחץ (בניגוד לתאורה חזקה מדי או חלשה מדי) ומאפשרת ריכוז גבוה יותר. הוסיפו מנורה שולחנית לתאורה נוספת וישירה בזמן הכנת שיעורי הבית.

 העלייה לכיתה א' היא שלב מרגש גם עבורכם ההורים. הכינו גם לעצמכם מערכת שעות, או יומן מסודר, שיקלו עליכם להישאר מעודכנים בנוגע לעדכונים חשובים מבית הספר, פעילויות של הילד במסגרת הלימודים וכל דבר אחר שעולה. אפשר לנצל הזדמנות בה הילד לא נמצא בבית כדי לעשות לו הפתעה משמחת ולעצב מחדש את החדר שלו לקראת השנה החדשה.